sobota, 20 kwietnia, 2024

Zimowe sporty cieszą się dużą popularnością. Gdy tylko spadnie temperatura za oknem i trochę śniegu (resztę sztucznego np. produkowanego w technologii AWS od Supersnow dosypią armatki), na niewielkich nawet górkach pojawiają się amatorzy zimowych sportów. Na profesjonalnie przygotowanych stokach deski snowboardowe i narty, a na górkach „amatorskich” – wszystko, na czym się da zjechać.

Sprzęt – dlaczego należy go przygotować?

O sprzęt do sportów zimowych należy dbać. Gdy wyjazd jest już zaplanowany, kondycja przygotowana, pora zatroszczyć się o sprzęt. Ktoś zapyta – a po co? Narty wyglądają dobrze, nic nie trzeba. W takim podejściu tkwi błąd. Do sprzętu, na którym jeździmy należy mieć pełne zaufanie, a tymczasem zeszłoroczny brud czy ubytki w powierzchni mogą odebrać nie tylko komfort jazdy, ale także zagrozić bezpieczeństwu.

Kto może przygotować sprzęt narciarski?

Jeśli ktoś ma pojęcie o smarowaniu i regulacji wiązań lub dysponuje większą wiedzą oraz odpowiednimi narzędziami, może pokusić o samodzielne przygotowanie nart do jazdy. Jeśli ktoś jest amatorem lepiej, by powierzył to zadanie profesjonalistom. Lepiej to zrobić przed wyjazdem, poszukać odpowiedniego punktu i jechać w góry już z odpowiednio przygotowanym sprzętem. W każdym większym mieście czy miejscowości z pewnością znajdzie się taki serwis – wystarczy sprawdzić w wyszukiwarce, wpisując frazę np. serwis narciarski kraków.

Jakie elementy sprzętu narciarskiego należy sprawdzić?

Specjaliści z prawdziwego zdarzenia powinni przeprowadzić wywiad z właścicielem nart i zdobyć informacje na temat preferowanego stylu jazdy, poziomu zaawansowania, liczby dni spędzanych na śniegu w roku. Są one niezbędne do tego, by odpowiednio przygotować krawędzie, ślizgi, wiązania.

Ostrzenie krawędzi

Podstawowa czynność w serwisach narciarskich. Trudno nie docenić ostrych krawędzi, które zapewniają bezpieczną i komfortową jazdę, łatwiejsze skręcanie, a na lodzie lub twardym śniegu narty lepiej trzymają się podłoża.

Smarowanie

Zbudowany z polietylenowych rurek wypełnionych smarem ślizg powinien być woskowany, aby zabezpieczyć strukturę ślizgu przed wysuszeniem. Warstwa parafiny to także ochrona powierzchni ślizgu przed kryształkami lodu oraz przyklejającym się śniegiem.

Wiązania

Serwisant w pierwszej kolejności powinien ocenić stan techniczny wiązań. Drugim, istotnym krokiem w przygotowaniu wiązań jest ustawienie optymalnej, dostosowanej indywidualnie do właściciela nart, siłę wypięcia. Istotne jest to, aby wiązania reagowały zawsze i tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, inaczej mogą być przyczyną kontuzji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/cms/serwis serwis narciarski kraków.

Tags: ,
https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ https://gethotels.pl/ogrzewacze-na-taras-niezbedny-dodatek-do-twojego-domu/ live url