Może zdarzyć się, że działka z domem jednorodzinnym nie ma możliwości podłączenia do głównego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Mogą na to wpływać różne czynnik, ale skutecznym rozwiązaniem problemu będzie zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednym z ważniejszych jej elementów jest przydomowa przepompownia ścieków.
Przepompownie przydomowe- czym są?
Przepompowania przydomowa to część systemu kanalizacji ściekowej, która odpowiada za odbiór ścieków z danego gospodarstwa domowego. W kolejnym kroku odebrane ścieki są pompowane za pomocą systemu ciśnieniowego, w zależności od okoliczności, do ogólnej sieci kanalizacyjnej lub do przydomowej oczyszczalni.
Przepompownie przydomowe najnowszej generacji cechują się prostą formą, a w ich skład wchodzą cztery zasadnicze elementów, czyli specjalny zbiornik, części hydraulicznych, zestaw pomp, oraz układ automatyki. Przepompownie ścieków umieszcza się najczęściej w niewielkiej odległości od domu, ale poza obrębem murów, przykładowo w odległości pięciu lub dziesięciu metrów.
Co wziąć pod uwagę wybierając przydomową przepompownię?
Przydomowa przepompownia ścieków spełnia bardzo ważną funkcję, w związku z czym warto poświęcić trochę naszego czasu oraz uwagi, aby dokonać wyboru, który będzie rozsądny. Najważniejsze jest określenie celu, jaki będzie miała dana przepompownia. Na rynku są dostępne zróżnicowane przepompownie i każda z nich przeznaczona jest do wykonywania innych prac. Na przykład inna przepompownia sprawdzi się przy odprowadzaniu tylko deszczówki, a zupełnie inna będzie potrzebna do odprowadzania ścieków bytowych.
Musimy pamiętać, że ciężko będzie nam samodzielnie dokonać właściwego wyboru, z racji na brak specjalistycznej wiedzy. Dlatego najrozsądniej będzie skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą wybrać odpowiedni model przepompowni. Poza tym często w ofercie takich firm jest również projekt i wykonanie instalacji.
Inne istotne parametry przepompowni
Przepompownie przydomowe mogą różnić się na przykład swoją średnicą. Ma ona wpływ na czas, jaki zalegają w przepompowni nieczystości, dlatego warto wybrać jak najmniejszą średnicę odpowiednią do ilości wytwarzanych ścieków.
Należy uwzględnić również, z jakiego materiału wykonany jest główny zbiornik przydomowej przepompowni. Zazwyczaj dostępne są trzy typy zbiorników. Najlżejsze zbiorniki budowane są z polietylenu o wysokiej gęstości PEHD. Średnim rozwiązaniem jest polimerobeton, który łączy w sobie dużą wytrzymałość z niewielką wagą. Z kolei najcięższe, ale też najtrwalsze są tradycyjne betonowe zbiorniki.