Stomatolodzy już od dawna zwracają uwagę na to, że bruksizm, a więc choroba polegająca na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami, może być wyjątkowo niebezpieczny. Także lekarze innych specjalizacji apelują do pacjentów, aby podchodzić do wspomnianego schorzenia z należytą powagą.
Pewna niechęć do walki z bruksizmem widoczna wśród Polaków, może być motywowana mitami związanymi z tą chorobą. Wiele osób nie szuka pomocy u lekarza trwając w przekonaniu, że nie jest to choroba, którą można leczyć. Rzeczywiście, doprowadzenie pacjenta z bruksizmem do pełnego wyleczenia nie jest proste, nie jest jednak niemożliwe. Dotychczasowe niepowodzenia były podyktowane przede wszystkim niewłaściwym podejściem do choroby. Dziś wiemy jednak, że bruksizm może mieć wiele przyczyn, a tylko ustalenie tego, co jest jej źródłem, może pozwolić na rozpoczęcie leczenia.
Pierwszym krokiem niezmiennie pozostaje wizyta u stomatologa. Jeśli lekarz ten nie znajdzie przyczyn problemów ze zgrzytaniem zębami, z pewnością doradzi poszukiwanie ich z pomocą lekarzy innych specjalizacji.