Wielu mężczyzn rozważających zabieg wazektomii zadaje sobie pytanie, czy ta procedura pozwoli im od razu zmniejszyć do minimum szanse na zapłodnienie podczas współżycia. Odpowiedź jest jednak jednoznaczna — wazektomia nie jest procedurą, która umożliwia uzyskanie natychmiastowych efektów. O ile zabieg przeprowadzany jest jednorazowo, tak mimo wszystko należy pamiętać o sposobie funkcjonowania męskiego organizmu, który nie od razu pozbywa się plemników z nasienia zaraz po zabiegu. Jak zatem przeprowadzana jest wazektomia? Kiedy można uznać, że uzyskano oczekiwane rezultaty i mężczyźni mogą rozważyć współżycie bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych?
Zabieg wazektomii — na czym polega?
Wazektomia jest metodą chirurgiczną, która polega na przecięciu nasieniowodów u mężczyzny i podwiązaniu ich końców. Każda taka procedura musi zostać poprzedzona konsultacją lekarską i ustaleniem, że pacjent jest zdrowy oraz nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.
Kolejny krok to podanie miejscowego znieczulenia i wykonanie niewielkiego nacięcia w okolicy moszny. Istnieje również druga metoda, która opiera się na zastosowaniu mikronarzędzi powodujących rozwarstwienie naskórka i jego rozciągnięcie — nie dokonuje się zatem nacięcia i nie ma konieczności zakładania szwów.
Następnie lekarz uwidacznia nasieniowody, przecina je, podwiązuje, a ich końce zabezpiecza, aby przypadkowo nie doszło do ich ponownego połączenia.
Po zabiegu ważna jest rekonwalescencja, postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i troska o swoje zdrowie. Odpoczynek sprzyja szybszemu gojeniu się rany i powrotowi do pełnej kondycji.
Dlaczego po zabiegu mężczyzna wciąż może pozostawać płodny?
Płodność po wazektomii może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas. Wynika to z faktu, iż w nasieniowodach wciąż znajdują się plemniki, które mogą zostać wydalone z organizmu wraz z nasieniem podczas ejakulacji. Zazwyczaj potrzebnych jest około dwudziestu ejakulacji, aby uniknąć zalegania plemników w nasieniowodach. To zatem oznacza, że przez pierwsze kilka miesięcy rekomenduje się dalsze korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcyjnych jak dotychczas.
Kiedy i jak sprawdzić skuteczność zabiegu?
Po około trzech miesiącach pacjent może udać się na badanie nasienia, aby sprawdzić, czy zostaną wykryte w nim żywe plemniki. Jeśli okaże się, że ich ilość jest duża, należy kontynuować stosowanie antykoncepcji i powtórzyć badanie po około 6-8 tygodniach.
Aby stwierdzić, czy wazektomia zakończyła się powodzeniem, wykonuje się końcowe badanie nasienia po sześciu miesiącach. Jeśli w tym czasie okaże się, że w jednym mililitrze nasienia znajduje się poniżej stu tysięcy nieruchomych plemników, pacjent będzie mógł rozpocząć współżycie bez dodatkowych środków zabezpieczających. Jeśli natomiast liczba żywych plemników okaże się wysoka, lekarz będzie mógł zarekomendować powtórzenie całej procedury.
Dlaczego warto rozważyć wykonanie wazektomii?
Istnieje szereg powodów, dlaczego u niektórych pacjentów zabieg wazektomii nie kończy się powodzeniem. Kiedy jednak dojdzie do rekanalizacji nasieniowodów, można rozważyć ponowne przystąpienie do zabiegu. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak zabieg jednorazowy, na całe życie.
Korzyści, jakie wynikają z poddania się wazektomii, to chociażby większe oszczędności. Za zabieg płaci się jednorazowo, co w porównaniu z kosztami środków antykoncepcyjnych może okazać się szybko zwracającą się inwestycją. Inny aspekt dotyczy poprawy relacji partnerskich, czy wpływ na jakość współżycia bez stresu o pojawienie się niepożądanej ciąży. Zmiana objętości nasienia nie będzie jednak zauważalna. Dla wielu ważne jest również odciążenie partnerki i jej zdrowie, jeżeli korzysta z antykoncepcji hormonalnej.
Jeśli zastanawiasz się, czy zabieg wazektomii jest dla Ciebie, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi i porozmawiać z lekarzem. W trakcie wizyty dowiesz się, czy kwalifikujesz się do zabiegu i będziesz mógł wspólnie z lekarzem ustalić termin jego wykonania.