Skok ze spadochronem dla wielu jest wielkim marzeniem. Choć skoki spadochronowe tandemowe czy samodzielne są marzeniem wielu, to jednak z różnych przyczyn tak naprawdę niewielu z nich decyduje się na realizację tego marzenia. Powodów zaniechanie realizacji tego marzenia może być wiele, zarówno strach przed nieznanym, niewiedza, mogą być dla wielu ciężką do pokonania barierą.
Skoki w tandemie
Skoki tandemowe są z całą pewnością znacznie łatwiejsze niż skakanie ze spadochronem w pojedynkę. W przypadku skoków w pojedynkę nie wystarczy przejść szybkiego szkolenia, aby móc skoczyć. Konieczne jest przejście licznych, trwających wiele godzin kursów i szkoleń. Dodatkowo, aby możliwa była realizacja samodzielnego skoku, każdy musi wyskakać mnóstwo skoków tandemowych. Oczywiście niezbędne jest także przejście szeregu badań, w czasie których sprawdzone zostanie czy nie ma jakichkolwiek medycznych przeciwwskazań do odbycia skoku spadochronowego. Trochę inaczej wygląda przygotowanie do skoku tandemowego. W takim przypadku wystarczy jedynie krótki, aczkolwiek bardzo intensywny trening pod okiem instruktora. Dodatkowo bez podpisania stosownego oświadczenia i przebyciu niezbędnych badań, skoki tandemowe oczywiście nie będą mogły się odbyć. W czasie skoku najważniejsza jest współpraca i wsłuchiwanie się w polecenia wydawane przez instruktora. Najważniejsze czynności, zapewniające bezpieczeństwo i radość ze skoku wykonuje właśnie on.
Szybki i niezapomniany skok
Samolot najczęściej wznosi się na wysokość 4000 metrów, znacznie rzadziej zdarza się, aby wysokość ta była mniejsza. Oczywiście wszystko odbywa się w specjalnych, odpowiednio przystosowanych do skoków samolotach. W tego rodzaju samolotach przede wszystkim nie ma drzwi. Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa poza jego wnętrzem znajduje się specjalny uchwyt, który pomaga skoczkom wyjść na zewnątrz samolotu i oddać skok. Skok w tandemie charakteryzuje się tym, że skoczek przypięty do instruktora zostaje mnóstwem karabińczyków. Również w przypadku skoków tandemowych technika jego wykonania znacznie różni się od samodzielnego skoku. Jedyne co jest niezmienne to radość płynąca z tego doświadczenia, choć sam skok zazwyczaj trawa zaledwie 60 sekund.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia