sobota, 20 kwietnia, 2024

Barszcz czerwony to jedna z ulubionych zup Polaków, której na ogół nie spożywa się jednak dość często. Chociaż towarzyszą jej niezwykle przyjemne skojarzenia związane z okresem świątecznym, jej przygotowanie jest dość czasochłonne. Chcąc skrócić ten proces, kupuje się koncentrat barszczu czerwonego. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając go?

Producent koncentratu

Koncentrat barszczu czerwonego produkowany jest przez bardzo wiele form. Nie każda z nich zapewnia jednak jego jakość i nie każda troszczy się o to, czy jej produkt jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Niestety, wiele firm produkuje koncentraty barszczu czerwonego zawierające szkodliwe dodatki. Trzeba więc przede wszystkim zwrócić uwagę na etykietę i przeanalizować ją pod kątem składu. Często drobni producenci zapewniają znacznie wyższa jakość swojego produktu i nie dodają do niego żadnych substancji, które mogłyby być groźne dla zdrowia. Nie należy więc sugerować się tym, czy producent jest wielki i wszystkim znany, czy pierwszy raz widzimy jego nazwę na buteleczce. O wyborze koncentratu barszczu czerwonego powinna zawsze decydować lektura etykiety.

Koncentracja buraków

Ważnym czynnikiem jest też koncentracja buraków. Część producentów wypuszcza na rynek słabe koncentraty, które są przez to mdłe i trzeba dodać ich sporą ilość do zupy, aby jej smak był akceptowalny. Lepiej jest wybrać zatem koncentrat mocny. Pamiętać jednak trzeba, że takiego koncentratu dodaje się do zupy tylko trochę, gdyż użyty w zbyt dużej ilości sprawi, że może być ona zbyt intensywna i kwaśna. Informację o koncentracji buraków znaleźć można oczywiście na etykiecie.

Zawartość przypraw

Przygotowując barszcz czerwony, dodaje się do niego sporą ilość przypraw. Jest to niezbędny krok w jego przygotowaniu, ale na rynku znaleźć można koncentraty, które zawierają już przyprawy oraz ich ekstrakty, co umożliwia mniejsze zużycie przypraw na etapie gotowania tej zupy. Nie każdy producent podaje jednak wyraźną informację o tym, jakich przypraw użyto w danym koncentracie. Niektóre z nich ograniczają się jedynie do przypraw bardzo podstawowych. W innych z kolei znaleźć można całą gamę przypraw, wliczając w to chociażby powszechnie dodawane do barszczu czerwonego goździki.

Kluczem do wyboru dobrego koncentratu barszczu czerwonego jest wiec dokładna analiza jego etykiety. Dobrze jest też pozostać przy barszczu jednego producenta, jeżeli już znajdzie się ten smaczny i zdrowy, gdyż sprawdzone rozwiązania są zawsze najlepsze.

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz w sklepie Vitapol

Tags:
Metalowy stojak na ręczniki w stylu loft https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/ Loftowy metalowy hoker barowy