poniedziałek, 27 maja, 2024

Frezy palcowe do aluminium mają wiele różnych wymiarów. Warto zrozumieć, w jaki sposób każdy parametr może wpływać na pracę narzędzia oraz jak nawet niewielkie różnice mogą mieć znaczenie, gdy frez jest w ruchu.

Ostrza frezu

Ostrza to głębokie spiralne rowki narzędzia, które pozwalają frezowi na przeprowadzanie cięcia. Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego produktu jest liczba ostrzy. Ogólnie rzecz biorąc, im niższa liczba rowków, tym większa pusta przestrzeń między krawędziami tnącymi. Obszar ten wpływa na siłę narzędzia, ale pozwala również na uzyskanie większej głębokości cięcia.

Takie rozwiązanie jest idealne do miękkich i elastycznych materiałów, takich jak aluminium. Podczas obróbki twardszych materiałów, takich jak np. stal, siła narzędzia staje się ważniejszym czynnikiem. Wówczas wskazana jest większa liczba ostrzy.

Średnica frezu i długości

Średnica frezu palcowego do aluminium jest często pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę kupujący. Wymiar ten odnosi się do średnicy koła teoretycznego utworzonego przez krawędzie skrawające, gdy narzędzie się obraca.

Długość całkowita jest łatwa do odczytania, ponieważ jest to po prostu pomiar między dwoma osiowymi końcami narzędzia. Różni się od długości cięcia, która jest miarą funkcjonalnej głębokości cięcia w kierunku osiowym i nie obejmuje innych części narzędzia, takich jak jego trzpień.

Kąt linii śrubowej frezu

Frezy palcowe do aluminium posiadają także określony kąt linii śrubowej, mierzony przez kąt utworzony między linią środkową narzędzia a styczną prostą wzdłuż krawędzi skrawającej. Wyższy kąt linii śrubowej wykorzystywanej do wykańczania (na przykład 45 stopni) owija się szybciej wokół narzędzia i powoduje bardziej agresywne cięcie. Niższy kąt linii śrubowej (35 stopni) owija się wolniej i ma mocniejszą krawędź tnącą, zoptymalizowaną pod kątem najtrudniejszych prac zgrubnych.

Średni kąt pochylenia linii śrubowej wynoszący 40 stopni pozwoliłby narzędziu wykonać podstawowe operacje obróbki zgrubnej, szczelinowania i wykańczania z dobrym rezultatem. Wdrożenie kąta linii śrubowej, która nieznacznie różni się w zależności od rowków, jest techniką stosowaną do zwalczania drgań w niektórych narzędziach o wysokiej wydajności.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid

Tags: ,
live url https://notodo.pl/kuchnia-styl-loft live url