czwartek, 25 lipca, 2024

Poruszając się każdego dnia po polskich drogach, często natykamy się na prace remontowe oraz zmiany organizacji ruchu. Każdy z kierowców powinien umieć zachować się w takich sytuacjach – zmniejszyć prędkość, zwrócić uwagę na tymczasowe oznaczenia jezdni. Sytuacje takie mogą być problematyczne nie tylko dla samych kierowców, ale też drogowców. Co warto wiedzieć o zmianach w ruchu z powodu remontów?

Dlaczego przeprowadza się remonty dróg?

Drogi asfaltowe tworzone są z kilku warstw nawierzchni – mają one różną trwałość, gęstość i odporność na uszkodzenia. Nawierzchnia drogowa narażona jest na uszkodzenia przede wszystkim ze względu na zmienne warunki atmosferyczne (niskie i wysokie temperatury), ale też na uszkodzenia mechaniczne, wynikające np. ze zmęczenia materiału. Z czasem na jezdni mogą pojawiać się pęknięcia, jak również dziury, które zagrażają bezpieczeństwu użytkowników drogi. Zdarza się, że na terenach górzystych asfalt zaczyna pękać i przemieszczać się. Stwarza to ryzyko podmywania gruntu. Remonty dróg prowadzone są także w sytuacjach, kiedy planowane jest rozbudowanie węzłów komunikacyjnych. Takie prace mogą trwać nawet kilka miesięcy!

Jak zabezpieczany jest ruch na czas remontów drogowych?

Niezwykle ważne w czasie prac drogowych jest zabezpieczenie ruchu oraz bezpieczeństwa kierowców – mówią pracownicy marki nicrobase.pl. W tym celu konieczne jest taki wyznaczenie pasów ruchu, aby możliwe było bezpieczne i bezkolizyjne poruszanie się w wybranych kierunkach. Najczęściej na polskich drogach spotykamy zwężenia – w takiej sytuacji ruch przekierowywany jest na przeciwstawny, zwężony pas. Decydując się na takie zmiany w ruchu, konieczne jest nie tylko odpowiednie oznaczenie i ostrzeżenie kierowców. Drogowcy muszą wyznaczyć nowy tor jazdy w widoczny sposób – mogą to zrobić za pomocą znaków poziomych na jezdni (np. tymczasowych żółtych pasów wyznaczających tor jazdy) lub znaków pionowych.

Oznaczenia pionowe na drodze

Jedną z najczęściej stosowanych metod na bezpieczne wyznaczenie pasów jezdni jest zastosowanie znaków drogowych osadzonych na specjalnie dostosowanych podstawach. Znaki drogowe w tym przypadku będą ostrzegać o robotach drogowych, zmianie organizacji ruchu, ruchu wahadłowym. Aby możliwe było tymczasowe osadzenie takich oznaczeń, konieczne jest zadbanie o odpowiednie podstawy drogowe. Podstawy tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu, dzięki czemu wspierają one dodatkowo środowisko naturalne.

Tags: ,
https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/ zobacz zobacz