piątek, 20 września, 2024

Decydując się na pracę poza granicami Polski najczęściej myślimy przede wszystkim o wysokich zarobkach. Dzisiaj, na terenie całej Europy, poszukiwani są przede wszystkim specjaliści z dziedziny IT, elektroniki, robotyki, automatyki. Nierzadko właśnie specjaliści z Polski decydują się na emigrację zarobkową. Jak wygląda taki wyjazd w praktyce? Na co musimy być przygotowani?

Od czego zacząć? Znajdź pracę!

Pierwszym krokiem w celu rozpoczęcia nowego życia za granicą jest oczywiście znalezienie pracy. Konieczne będzie przygotowanie naszego CV w języku angielskim i docelowym kraju, w którym pragniemy się zatrzymać. Szukać pracy możemy na własną rękę lub zlecić to międzynarodowym pośrednikom. W tej drugiej opcji możemy mieć pewność, że przedstawiane nam oferty zostały sprawdzone i zweryfikowane pod względem poprawności i rzetelności.

Po znalezieniu pracy przychodzi czas na znalezienie miejsca do mieszkania – dla wieku to znacznie trudniejsze zagadnienie niż sam etat! W poszukiwaniach także mogą nam pomóc wyspecjalizowane agencje. Jeśli zatrudniamy się w międzynarodowej korporacji możliwe jest wynajęcie mieszkania służbowego. Ważne okaże się także ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z opieki medycznej, konsultacji specjalistów czy pobytów w szpitalu. W większości krajów UE takie ubezpieczenia sprzedawane są prywatnie. Porównajmy kilka ofert i sprawdźmy, która okaże się najlepsza.

Rozliczenia podatkowe – obowiązki czekające na nas jako etatowych pracowników

Podejmując się legalnej pracy za granicą, tak samo jak w Polsce będziemy zobligowani do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jak zrobić rozliczenie podatku z Niemiec kiedy nie wiemy, od czego zacząć? Pomocy udzielą nam profesjonalne biura podatkowe, specjalizujące się w prawie międzynarodowym. Jedną z takich firm jest zwrot-podatkow.pl.

Tags: ,