Jednym z nieodłącznych etapów większości spraw rozwodowych jest ustalenie wysokości alimentów przeznaczonych na zapewnienie odpowiednich warunków do życia dzieciom. Nierzadko zdarza się jednak, że wpływająca co miesiąc kwota nie zaspokaja potrzeb małoletnich. Czy możliwa jest zmiana postanowień sądu i zwiększenie wysokości alimentów? Sprawdź!
Kiedy zasadne jest zwiększenie kwoty alimentów?
Odpowiedź na postawione wcześniej pytanie jest jednoznaczna: oczywiście, że tak! Co więcej, do takich sytuacji dochodzi bardzo często. Potrzeby dziecka zmieniają się na przestrzeni lat. Utrzymanie kilkulatka będzie pochłaniało znacznie mniej środków niż zapewnienie odpowiednich warunków nastolatkowi. Podstawą do wnioskowania o zwiększenie alimentów jest nie tylko trwała i istotna zmiana potrzeb dziecka, ale również zmiana sytuacji materialnej (utrata lub zmiana pracy).
Co należy zrobić?
Pierwszym krokiem na drodze do zwiększenia wysokości pobieranego świadczenia jest skonstruowanie pozwu. Pozew może złożyć osoba uprawniona do otrzymywania alimentów lub jej pełnomocnik. Dokument z silną argumentacją należy złożyć do odpowiedniego sądu rejonowego.
Profesjonalna pomoc
Dla osoby nieznającej polskiego prawa od podszewki samodzielne dociekanie swoich praw może okazać się żmudnym procesem. Jednak, wbrew pozorom, toczenie batalii z byłym partnerem o pieniądze należne dziecku nie musi być misją skazaną na niepowodzenie. Nieocenioną pomocą dla osób szukających sposobu na zmianę wysokości ustanowionych na rozprawie rozwodowej alimentów będzie prawnik wyspecjalizowany w prawie rodzinnym. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.