czwartek, 25 lipca, 2024

Swojska, wędzona szynka czy kiełbasa to przysmak wielu osób. Kupowanie gotowych produktów nie jest dziś problemem, jednak warto pomyśleć o własnej wędzarni ogrodowej. Oto kilka najistotniejszych informacji na ten temat.

Czym jest wędzarnia?

Wędzarnia ogrodowa to specjalne urządzenie umożliwiające zakonserwowanie wybranych produktów za pomocą dymu z palonego drewna. Aby wędlina, mięso, ryby czy ser zostały w prawidłowy sposób przyrządzone, cały proces powinien być kontrolowany. Osoba, która zajmuje się wędzeniem musi m.in. sprawdzać poziom temperatury, natężenie dymu oraz co pewien czas obracać produkty, by zostały równomiernie uwędzone.

W przeciwieństwie do wielkich, przemysłowych sprzętów, obsługa wędzarni ogrodowej, przeznaczonej jest na własny użytek, jest znacznie prostsza. Trzeba jednak dodać, że produkowane są bardzo różne modele takich sprzętów – od małych, przenośnych, po znacznie bardziej rozbudowane i zaawansowane.

Z czego składa się wędzarnia ogrodowa?

Mimo że istnieje tak wiele typów wędzarni ogrodowych, każde z takich urządzeń musi być wyposażone z zestaw standardowych elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście palenisko, czyli miejsce do palenia drewna. Niezbędna jest również przestrzeń na produkty, czyli komora, do której prowadzi specjalny kanał przewodzący dym.

Poza tym wędzarnia ogrodowa musi posiadać komin. Dzięki niemu urządzenie pozbywa się dymu, a spalanie przebiega znacznie sprawniej. W procesie wędzenia ważną rolę odgrywa również szyber pozwalający zarządzać temperaturą wewnątrz. Dodatkowo reguluje on natężenie dymu. Przydatnym elementem wędzarni ogrodowej może być również termometr.

Jakie typy wędzarni są dziś stosowane?

Dostępne na rynku gotowe modele wędzarni różnią się m.in. wielkością. Istotną kwestią jest także rodzaj materiału, z którego takie urządzenie jest wykonane. Poza wyglądem, ma to przede wszystkim wpływ na szybkość i efekt konserwowania produktów.

Jakie więc wędzarnie ogrodowe można dziś wybrać? Wiele osób decyduje się na wersje elektryczne, których obsługa jest z pewnością bardzo komfortowa. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się także modele blaszane lub betonowe. Ciekawe rezultaty pozwala uzyskać tradycyjna wędzarnia, która wykonana jest z drewna.

Wędzarnie ogrodowe znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl

Tags: ,
zobacz https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/